انتخاب نوع تکنیک چاپی به ویژگی امنیتی طراحی شده برای سند، نوع مرکب مصرفی آن و جزئیات المان امنیتی بستگی دارد و متناسب با آن هر قسمت چاپ می شود.

چاپ افست به علت غیرمستقیم بودن می تواند جزئیات دقیقی را روی سند اعمال کند. ولی به سبب مسطح بودن تکنیک، نمی تواند حجم زیادی مرکب را حمل و منتقل کند. مثلا برای مرکب ترموکرومیک که باید میزان زیادی مرکب چاپ شود که مرکب به طور کامل بتواند نقش خود را به عنوان ویژگی امنیتی ایفا کند به هیچ وجه مناسب نیست.

افست مورد استفاده در چاپ های امنیتی، با دو تکنیک اجرا می شود؛ Wet Offset یا افست خیس (افست معمولی و  رایج) و Waterless Offset یا افست خشک  که هر کدام ویژگی مخصوص به خود را ایجاد می کنند.

فلکسو چاپ برجسته و مستقیم محسوب می شود. کلیشه آن از جنس پلاستیک  است که دارای عمر بالا و ماندگاری می باشد. کلیشه، مرکب را از سیلندر آنیلوکس می گیرد و به صورت مستقیم، تحت فشار سیلندر، روی بستر چاپی مرکب را منتقل می کند.در ابتدا چاپ فلکسو دارای کیفیت قابل قبولی نبود ولی با پیشرفت تکنولوژی دقت و کیفیت فلکسو به شکل محسوس و چشم گیری افزایش یافت و تا به امروز نیز رو به بهبود است. مهم ترین ویژگی چاپ فلکسو قابلیت چاپ بر روی سطوح منعطف پلاستیکی و پلیمری است.

کلیشه چاپ سیلک اسکرین یا همان استنسیل عملکردی شبیه شابلون دارد و می تواند حجم وسیعی مرکب را روی بستر چاپی ایجاد کند. چاپ اسکرین به صورت روتاری (دوار) و Flat (تخت) قابل استفاده است که در سطح صنعتی از سیستم روتاری اسکرین استفاده می شود.

چاپ اینتالیو، چاپ گود است و همانند چاپ روتوگراوور،طرح موردنظر روی سیلندر به روش های مختلف حکاکی می شود. طرح حکاکی شده، به صورت خطی روی سیلندر اجرا می شود. حکاکی با بالاترین دقت ممکن صورت می گیرد و سیلندر حکاکی شده، با فشار بسیار زیاد در بستر چاپی صورت می گیرد. مهم ترین مزیت این تکنیک چاپ حجم بالای مرکب با کیفیت غیر قابل بازتولید و در مقیاس میکرونی است.

چاپ اطلاعات متغیر مثل شماره سریال ها و انواع کد ها نیز توسط ماشین های شماره زنی مکانیکی یا الکترومکانیکی و یا ماشین های دیجیتال صورت می گیرد.